Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.7.2019 

Toulaví orlové – film probouzející odvahu k cestě za ideály

Itálie. Odvaha a víra v ideály je možná za každého režimu, i když všichni stojí proti tobě. S povzbuzením k životu z přesvědčení, nepropadajícímu pohodlnému konformismu, se k mladé generaci obrací italský režisér Gianni Aureli ve filmu Aquile Randagie (Toulaví orlové). Oživuje na stříbrném plátně historii konspirační lombardské skautské skupiny, která převáděla přes Alpy do Švýcarska Židy a další nepřátele fašistického režimu. Tajné družiny měly silnou podporu místních kněží, včetně otce Giovanniho Battisti Montiniho, budoucího papeže Pavla VI.  Ve světové premiéře byl film promítnut 22. července v rámci Giffoni Film Festival.

V lednu roku 1927 nařídil Benito Mussolini rozpuštění všech skautských organizací. Již tehdy usoudil, že představují nebezpečí pro fašistický režim. Podobně jako na jiných místech světa se mnozí zákazu nepodřídili a začali se organizovat v tajných družinách. Film na základě historických událostí mapuje osudy konspirační skupiny tvořené skauty z Milána a Monzy, působící pod názvem Toulaví orlové. Útočiště nalezli v divokých, málo prozkoumaných alpských údolích, zejména ve Val Codera, kde nepozorovaně pokračovali ve své činnosti a pořádali dokonce tábory. Po nástupu nacismu využili dobrou znalost terénu pro převádění Židů a dalších lidí pronásledovaných režimem. V roce 1943 založili organizaci zvanou Oscar (Opera scautica cattolica aiuto ricercati), totiž Dílo katolických skautů na pomoc hledaným osobám. Tímto způsobem se jim podařilo zachránit 2166 lidí. Někteří z nich za to zaplatili životem.

Film Aquile Randagie se objeví v italských kinech po prázdninách a počítá se také s jeho uvedením ve Spojených státech a Velké Británii. Pětatřicetiletý římský režisér Gianni Aureli věří, že se setká s dobrou odezvou zejména mezi mladými. Konspirační skauti totiž ukazují k hodnotám, které dnešním mladým lidím často chybí: k odvaze a ideálům.

Aquile Randagie je film, který chce mladým ukázat, že mít odvahu je možné, a nejen možné, ale také krásné. Mít ideály a věřit jim je možné dokonce i tehdy, když se tě zbytek světa snaží od nich odradit. Doufáme tedy, že odvaha, kterou prokázali Toulaví orlové v extrémních pomínkách, bude vzorem a pobídkou pro dnešní mladou generaci. Jedním ze základních prvků skautingu je dobrodružství. Toulaví orlové všechny svoje podniky prožívali v duchu dobrodružství. Snažíme se ve filmu ukázat tuto dimenzi, jak v lehkomyslnosti při prvních cestách do Val Codera, tak později, v konspirační fázi, za války, když se stali převaděči. Tento zdravý duch dobrodružství přetrvává i v nejtemnějších a nejsmutnějších okamžicích.”

Mezi protagonisty filmu se objevuje mnoho historických postav, mezi nimi mladý kněz. Vůdce skautské skupiny Milano 2, Giulio Cesare Uccellini, známý pod  přezdívkou “Kelly”, byl v roce  1939 (arcibiskupem Schusterem v Milánském dómu) vysvěcen na kněze a stal se duchovním asistentem Toulavých orlů. Ve filmu jej ztvárnil Teo Guarini a svého hrdinu přiblížil pro naše mikrofony:

“Svébytná, excentrická osobnost, stojící mimo pravidla, pohotově ironizující všechno a za jakýchkoliv okolností. Dokázal žertovat i v nejnebezpečnějších a nejvážnějších okamžicích. Po této stránce byl opravdu obdivuhodný. Skauti ze skupiny Toulavých orlů prokázali odvahu na extrémní úrovni. Byli skutečně příkladem a navzdory prostředí, v němž žili, a nebezpečnosti podniků, do nichž se pouštěli, dokázali jít za svým cílem.”

Skautské skupiny vynikly v boji proti nacismu v mnoha evropských zemích. Hrdinskou kapitolu v dějinách českého junáka napsala například tzv. Zpravodajská brigáda, založená pražským 5. Oddílem vodních skautů.  Za války se jejich počet rozrostl na 700 až 800 lidí, kteří prováděli rozsáhlou výzvědnou činnost a předali do Londýna 75 tisíc zpráv. Nacisté je nikdy neobjevili a jejich velitele, Veleslava Wahla, popravili teprve komunisti.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.4.20 Skauti obnovují slib po internetu
3.8.19 Čeští skauti na setkání s papežem
24.7.19 Papež k francouzským skautům: Spojení s Kristem vede k setkání s druhým člověkem
22.7.19 Na skautském jamboree se sjelo čtyřicet pět tisíc dospívajících
18.7.19 Katoličtí skauti se setkají s papežemHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti