VaticanNews.va

   20. 11. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6244
Poslechem z webových stránek.3858
Četbou textů na webových stránkách.6207
Poslechem i četbou.3650


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František: Neklerikalizujte laiky a otvírejte prostor ženám

Svatý otec: Naučit se být domácí církví

Papež obvinil globální finanční kapitál ze zločinů proti lidskosti


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

11.9.2019 

Apoštolská cesta do Mosambiku, na Madagaskar a Mauricius

Katecheze papeže Františka z 11. září, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

(Mt 13.31-33)

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Včera večer jsem se vrátil z apoštolské cesty do Mosambiku, na Madagaskar a Mauricius. Děkuji Bohu, který mi dal možnost vykonat tuto pouť pokoje a naděje, a znovu vyjadřuji svoji vděčnost představitelům jednotlivých států, jakož i episkopátům, kteří mne tak srdečně pozvali a starostlivě přijali, a také apoštolským nunciům, kteří tuto cestu připravovali.

Nadějí světa je Kristus, a Jeho evangelium je nejmocnějším kvasem bratrství, svobody, spravedlnosti a pokoje pro všechny národy. Svojí návštěvou ve šlépějích svatých evangelizátorů, jsem se snažil toto Ježíšovo evangelium přinést mosambické, malgašské a mauricijské populaci.

Mosambiku jsem setbu naděje, pokoje a smíření rozséval do půdy, která v minulosti značně strádala v důsledku vleklého ozbrojeného konfliktu a letos na jaře byla zasažena dvěma cyklóny, které způsobily obrovské škody. Církev nadále doprovází mírový proces, který letos 1. srpna pokročil uzavřením nové dohody mezi oběma stranami. Tady bych se rád pozastavil a poděkoval Komunitě Sant´Egidio, která se o tento mírový proces značně zasadila.

V tomto duchu jsem povzbudil státní představitele ke společné práci na obecném dobru. A vybídl jsem mladé lidi, patřící k různým náboženským vyznáním, aby budovali svoji vlast překonáváním rezignace a nedočkavosti, pěstováním sociální přívětivostí a vážností vůči tradicím starších. Biskupům, kněžím a zasvěceným osobám, s nimiž jsem se setkal v katedrále Maputa, zasvěcené Neposkvrněnému Početí, jsem nabídnul nazaretskou cestu velkodušného přitakání Bohu ve vděčném upamatování na Jeho povolání a vlastní původ.  Silným evangelním znamením je Nemocnice v Zimpeto, na periferii hlavního města, jež byla zbudována přičiněním Komunity Sant´Egidio. V této nemocnici jsem viděl, jak jsou nemocní ti nejdůležitější. Pro ně se nasazovali všichni. Každý není téhož náboženského vyznání. Ředitelkou nemocnice je vynikající žena, vědecká pracovnice a muslimka. Všichni společně tam pracují pro lid, v jednotě jako bratři. Moje návštěva Mosambiku vyvrcholila mší na stadionu. Pršelo, ale všichni jsme byli šťastní. Zpěvy, duchovní tance, štěstí. Déšť nehrál roli. Zazněla tu výzva Pána Ježíše: »Milujte své nepřátele« (Lk 6,27), setba pravé revoluce – lásky, která tiší násilí a rodí bratrství.

Z Maputa  jsem se odebral do Antananarivo, hlavního města Madagaskaru. Země, oplývající přírodními krásami a zdroji, ale poznamenaná velkou chudobou. Vyjádřil jsem naději, že malgašský lid, oduševňovaný svojí tradiční solidaritou, dokáže překonat protivenství a dosáhnout budoucího rozvoje spojujícího respekt k životnímu prostředí a sociální spravedlnost. Jako prorocké znamení tohoto nasměrování jsem navštívil Město přátelství – Akamasoa, založené misionářem – lazaristou, otcem Pedrem Opekou. Zde se usiluje o spojení práce, důstojnosti, péče o nejchudší a vzdělávání dětí. Všechno oživuje evangelium. V Akamasoa u žulového kamenolomu jsem k Bohu pronesl modlitbu za pracující.

Dále jsem se v karmelitánském klášteře setkal s kontemplativními sestrami různých řeholí. Bez víry a modlitby totiž nelze vybudovat pospolitost hodnou člověka. Spolu s biskupy této země jsme osvěžili závazek „rozsévat pokoj a naději“, pečovat o Boží lid, zejména chudé a naše kněze. Společně jsme uctili blahoslavenou Victoire Rasoamanarivo, první malgašskou ženu, povýšenou k oltářní úctě. Spolu s mladými, kterých přišlo na vigilii velmi, velmi mnoho jsem prožil večer oplývající svědectvími, zpěvy a tancem.

V Antananarivo se slavila nedělní eucharistie na velkém diecézním prostranství, kde se kolem Pána Ježíše shromáždily velké zástupy. A nakonec jsem se v institutu Saint-Michel setkal s kněžími, zasvěcenými osobami a seminaristy Madagaskaru. Setkání proběhlo ve znamení chvály vzdávané Bohu.

Pondělí bylo věnované návštěvě Mauricijské republiky, známé turistické metě, kterou jsem však vybral jakožto místo integrující různá etnika a jejich kultury. Během posledních dvou století na tento ostrov dorazilo mnoho lidí, zvláště z Indie a po získané nezávislosti prošel značným  ekonomickým a sociálním rozvojem. Probíhá tam silný mezináboženský dialog a také přátelství mezi představiteli jednotlivých náboženských vyznání. Nám by se to mohlo zdát nenormální, ale takto žité přátelství je zcela přirozené. Když jsem přišel na biskupství našel jsem krásnou kytici od tamějšího vrchního imáma na znamení bratrství.

Mše svatá na Mauriciu byla sloužena u památníku Panny Marie, Královny míru, ke cti blahoslaveného Jacques-Désiré Laval, zvaného „apoštol Mauricia“. Evangelium o blahoslavenstvích, jež jsou průkazem totožnosti Kristových učedníků, je v tomto kontextu protilékem proti pokušení egoistického a diskriminujícího blahobytu a také kvasem pravého štěstí, proniknutého milosrdenstvím, spravedlností a pokojem. Byl jsem osloven tím, co biskupové dělají pro evangelizaci chudých. Na setkání se státními představiteli Mauricia jsem ocenil snahu sladit různosti společným projektem, povzbudil jsem k dalšímu rozvoji této pohostinnosti, jakož i k  uchovávání a rozvoji demokratického života.

Včera vpodvečer jsem se vrátil do Vatikánu. Cestou domů se vždycky zastavím u Madony Salus populi romani, která mne provází na cestách jako Matka, říká mi, co mám dělat, a střeží moje slova i gesta. S Madonou jdu bezpečně.

Drazí bratři a sestry, děkujme Bohu a prosme Jej, aby setba této apoštolské cesty přinesla hojnou úrodu národům Mosambiku, Madagaskaru a Mauricia.

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.11.19 Svatý otec: Naučit se být domácí církví
13.11.19 O Skutcích apoštolů - »Priscilla a Akvila ho vzali k sobě«
6.11.19 Papež: Rozpoznávat v anonymních zástupech Boží děti
6.11.19 O Skutcích apoštolů - »Co vy tedy neznáte, a přece to ctíte, to já vám zvěstuji«
30.10.19 Svatý otec: Proces inkulturace křesťanství v Evropě trvá dodnesHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Petrův nástupce přicestoval do Bangkoku

Mladí lidé jsou dneškem Boha, píše papež na pastorační setkání do Peru

Papež k mladým Vietnamcům: Vaše katolická identita je cestou k ještě většímu vlastenectví

Papež František zahájil apoštolskou cestu do Thajska a Japonska

Kardinál Parolin před asijskou papežskou cestou: misie, péče o stvoření, mír

Rèmy Brague: Největší profanací bylo Ukřižování Boha

Papež: Náboženství nejsou uzavřenými systémy

Svatý otec: Každé setkání může být událostí, jež změní život

Videoposelství papeže do Japonska: Na míru je krásné, že je reálný a zarputile se brání

Doceňme to, co nám matka Země skýtá, píše papež potravinové agentuře OSN

Kyperský prezident u papeže

Papež žádá propuštění politických vězňů v Nikaragui do Vánoc

 Nově na webu
Svatý otec: Evangelium máme prožívat jako žebráci před Bohem

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Modlitba je dechem nového života

Rozhovory: Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé,

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv listopad 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru