VaticanNews.va

   20. 1. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6441
Poslechem z webových stránek.3959
Četbou textů na webových stránkách.6357
Poslechem i četbou.3740


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Polemika o celibátu a II. Vatikánský koncil

Papež: Nebezpečím církve je planý moralismus

Střelná modlitba, která hýbe Božím soucitem


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

24.11.2019 

Opravdový mír může být pouze odzbrojený

Promluva papeže u Mírového pomníku v Hirošimě, Japonsko

Česká sekce RV

»Kvůli svým bratřím a přátelům budu říkat: Pokoj v tobě!« (Žl 122,8)

Bože milosrdenství a Pane dějin, k Tobě pozvedáme svoje oči z tohoto místa, jež je křižovatkou smrti a života, porážky a obrody, utrpení a slitování.

Tady z mnoha mužů a žen, z jejich snů a nadějí, nezůstalo v záblesku záře a ohně nic než stín a ticho. Pouhý okamžik, a všechno bylo pohlceno černou dírou zmaru a smrti. Z tohoto propastného ticha je dodnes slyšet mocný křik těch, kteří už nejsou. Pocházeli z různých míst, měli různá jména, někteří z nich mluvili různými jazyky. Všechny spojil tentýž úděl jedinou strašlivou hodinou, která navždy poznamenala nejen dějiny této země, ale tvář lidstva.

Připomínám všechny oběti a skláním se před silou a důstojností těch, kteří sice přežili onen první okamžik, ale snášeli na svém těle po mnoho let ty nejpronikavější bolesti a zárodky smrti v jejich mysli nepřetržitě stravovaly jejich životní energii.

Cítil jsem potřebu přijít na toto místo jako poutník pokoje, setrvat v modlitbě, připomenout  nevinné oběti tolikerého násilí a přinést v srdci také prosby a očekávání mužů a žen naší doby, zejména mladých, kteří po míru touží, pro mír pracují a pro mír se obětují. Přišel jsem na toto místo, naplněné pamětí i budoucností, a nesu s sebou křik chudých, kteří jsou vždycky těmi nejbezbrannějšími oběťmi nenávisti a konfliktů.

Pokorně si přeji být hlasem těch, jejichž hlas není vyslyšen a kteří se znepokojením a úzkostí hledí na rostoucí napětí, prostupující naši dobu, na nepřijatelné nerovnosti a nespravedlnosti, ohrožující lidské soužití, na závažnou neschopnost pečovat o náš společný dům, na neustálé a křečovité zbrojení, jako by zbraně mohly zaručit mírovou budoucnost.

S pevným přesvědčením chci zdůraznit, že použití jaderné energie k válečným účelům je dnes více než jindy zločinem nejenom proti člověku a jeho důstojnosti, ale proti jakékoli budoucnosti našeho společného domu. Použití atomové energie k válečným cílům je amorální stejně jako je nemorální vlastnění jaderných zbraní, jak jsem řekl před dvěma roky (Tisková konference během návratu z Bangladéše, 2. prosince 2019. Budeme za to souzeni. Nové generace povstanou jako soudci našeho selhání, pokud jsme mluvili o míru, ale nerealizovali jsme ho svými skutky mezi národy. Jak můžeme mluvit o míru, když vyrábíme nové a impozantní válečné zbraně? Jak můžeme mluvit o míru, když ospravedlňujeme nelegitimní činy nenávistnými a diskriminujícími proslovy?

Jsem přesvědčen, že mír není víc než prázdné slovo, pokud se nezakládá na pravdě, pokud se nebuduje spravedlivě, pokud není oživován a naplňován láskou a pokud se neuskutečňuje ve svobodě (srov. sv. Jan XXIII., Pacem in terris, 18).

Budovat mír na pravdě a spravedlnosti znamená uznat „velmi častou existenci někdy výrazných rozdílů ve znalostech, ctnostech, vynalézavosti a v materiálním bohatství“ (tamt. 49). To  však nikdy nemůže ospravedlnit záměr vnutit druhým svoje vlastní zájmy. Naopak, toto všechno může motivovat k větší odpovědnosti a respektu. Stejně tak politické pospolitosti, které se mezi sebou mohou legitimně odlišovat stupněm kultury či ekonomického rozvoje, jsou povolány usilovat a přičiňovat se o „společný vzestup“ k dobru všech (srov. tamt. 49-50).

Pokud vskutku chceme vytvářet spravedlivější a bezpečnější společnost, musíme ze svých rukou pustit zbraně: „není možné milovat se zbraní v ruce“ (Pavel VI., Promluva na půdě OSN, 4. října 1965, 5). Svěřujeme-li se logice zbraní a přestávame-li vést dialog, tragicky opomíjíme skutečnost, že zbraně dříve než začnou zabíjet, způsobují špatné sny, „vyžadují enormní výdaje, blokují solidární projekty a užitečnou práci, falšují psychologii národů“ (tamt. 5). Jak můžeme nabízet pokoj, pokud neustále užíváme  jaderného strašení válkou jako legitimního prostředku řešení konfliktů? Kéž tato propastná bolest ukáže hranice, které by se neměly překračovat. Opravdový mír může být pouze odzbrojený. „Mír totiž neznamená jenom to, že není válka, [...] nýbrž je třeba jej neustále budovat“ (Gaudium et spes, 78). Je plodem spravedlnosti, rozvoje, solidarity, vnímavosti k našemu společnému domu, podpory obecného dobra a poučení z historie.

Pamatovat, společně jít a chránit. Tyto tři morální imperativy dostávají právě tady v Hirošimě silnější a obecnější význam a mají schopnost otevřít cestu k míru. Nemůžeme si proto dovolit, aby nynější a nové generace zapomněly na to, co se stalo. Tato vzpomínka je zárukou a podnětem vytváření spravedlivější a bratrštější budoucnosti. Šíření této vzpomínky probouzí svědomí všech mužů a žen, zejména těch, kteří se dnes starají o osudy národů. Kéž tato živá vzpomínka pomáhá opakovat od pokolení do pokolení: už nikdy!

Právě proto jsme voláni postupovat jednotně, dívat se s porozuměním a odpuštěním, otevírat horizont naděje a vnášet paprsek světla mezi četná mračna, která dnes zatemňují nebe. Otevřme se naději, staňme se nástroji smíření a pokoje. To bude možné vždycky, pokud budeme schopni se chránit a uznávat jako bratři ve společném údělu. Náš svět, který je vzájemně propojen nejen v důsledku globalizace, ale i společné Země, vyžaduje více než v jiných dobách, aby byly odloženy  výlučné zájmy určitých skupin či sektorů a vynikla tak hodnota těch, kdo spoluzodpovědně zápasí o záruky společné budoucnosti.

V jediné úpěnlivé prosbě, otevřené Bohu a všem mužům a ženám dobré vůle, jménem všech obětí bombardování, jaderných pokusů a všech konfliktů pozvedněme společně ze srdce své volání: Už nikdy válka, už nikdy hřmot zbraní, už nikdy tolik utrpení! Kéž přijde pokoj do našich dnů, do tohoto našeho světa. Bože, tys slíbil: »Milosrdenství a věrnost se potkají, políbí se spravedlnost a pokoj. Věrnost vypučí ze země, spravedlnost shlédne z nebe« (Žl 84,11-12).

Přijď, Pane, den se nachýlil, a tam, kde se rozmohl zmar, ať překypuje naděje a je možné psát a uskutečnit jinou historii. Přijď Pane, Kníže pokoje, učiň nás nástrojem a odleskem Svého pokoje!

»Kvůli svým bratřím a přátelům budu říkat: Pokoj v tobě!« (Žl 122,8)

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.11.19 Papež v Japonsku – 4. den
26.11.19 Papež o vyšetřování finanční aféry a o svrchovanosti státu Vatikán
25.11.19 Dialog je jediná zbraň hodná člověka
25.11.19 Papež v Japonsku – 3. den
24.11.19 Jaderné zbraně nechrání národní ani mezinárodní bezpečnostHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež vyzval k hledání mírového řešení pro Libyi

Krajem františkánských prvomučedníků v jubilejním, osmistém roce

Papež k rybářům: Neztrácejte své vzácné hodnoty

Íránci konvertují v domácích církvích

Zemřela průkopnice ekumenického hnutí Maria Vingiani

To podstatné na životě je vztah k Bohu, kázal papež František

Papež: Pohostinnost je ekumenická ctnost

Prezident Konžské demokratické republiky navštívil papeže

Představena první Neděle Božího Slova

Střelná modlitba, která hýbe Božím soucitem

Mongolsko a Svatý stolec navázaly kulturní spolupráci

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

 Nově na webu
Svatý otec: O neslýchané novosti Boha, který obětuje vlastního Syna

Publicistika: Vrátit se k duchovním pramenům

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Nejen noblesní diplomaté, ale také kněží

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv leden 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum