Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

25.11.2019 

Dialog je jediná zbraň hodná člověka

Papež na setkání s japonskými veřejnými činiteli, Tokio

Česká sekce RV

Pane premiére,

vážení členové vlády,

ctění členové diplomatického sboru,

dámy a pánové!

Děkuji prvními ministrovi za jeho laskavá slova na uvítanou a uctivě zdravím vás, členy diplomatického sboru. Vy všichni, každý ve svojí pozici, se snažíte pracovat pro mír a rozvoj lidí tohoto ušlechtilého národa a národů, které reprezentujete. Velice děkuji císaři Naruhitovi, s nímž jsem se setkal dnes dopoledne, a přeji vše nejlepší a Boží požehnání císařské rodině a především japonskému lidu u příležitosti nového, právě zahájeného období.

Přátelské vztahy mezi Svatým stolcem a Japonskem jsou dávného data a mají kořeny v úctě a obdivu, který k této zemi chovali první misionáři. Stačí zmínit slova jezuity Alexandra Valignana, který roku 1579 napsal: „Kdokoli chce vidět dary, jimiž Pán obdařil člověka, stačí, aby přijel do Japonska.“ V dějinách existovalo mnoho kulturních a diplomatických kontaktů, jež oživovaly  tyto vztahy a přispěly k překonání momentů větších napětí a těžkostí. Také tyto kontakty se utvářely na institucionální rovině k oboustrannému prospěchu.

Přišel jsem utvrdit japonské katolíky ve víře, v jejich dobročinném nasazení pro potřebné a v jejich službě zemi, jejímž jsou hrdými občany. Jako národ je Japonsko obzvláště citlivé k utrpení méně obdařených a postižených lidí. Motto mojí návštěvy zní „Chránit každý život“, tedy uznávat jeho nezadatelnou důstojnost a důležitost prokazovat solidaritu a podporu našim bratrům a sestrám v jakékoli nouzi. Pohnutou zkušenost jsem o tom učinil, když jsem naslouchal příběhům lidí, postižených „trojí pohromou“, a dojaly mne těžkosti, jimiž prošli.

Ve stopách mých předchůdců chci prosit Boha a vyzvat všechny lidi dobré vůle, aby nadále podporovali každou nezbytnou výstrahu před tím, aby se už nikdy v dějinách lidstva neopakovala zkáza atomových explozí Hirošimy a Nagasaki. Dějiny nás učí, že i ty nejzávažnější konflikty mezi státy a národy mohou nalézt nosná řešení pouze prostřednictvím dialogu, což je jediná zbraň hodná člověka a schopná zaručit trvalý mír. Jsem přesvědčen, že nukleární otázku je nutno řešit multilaterálně za podpory politických a institucionálních procesů schopných vytvořit širší mezinárodní konsenzus a postup.

Kultura setkání a dialogu, vyznačující se moudrostí, vizí a šíří horizontu, je podstatná pro vytváření spravedlivějšího a bratrštějšího světa. Japonsko uznalo důležitost podpory osobních kontaktů v sektorech vzdělávání, kultury, sportu a turismu, které mohou značně přispět k harmonii, spravedlnosti, solidaritě a smíření, jež jsou pojivem pro budování míru. Jasný příklad toho můžeme spatřit v olympijském duchu, který spojuje sportovce celého světa v zápolení, jež se nezakládá nezbytně na soupeření, ale na snaze o dokonalost. Jsem si jist, že Olympiáda i Paralympiáda, které  se budou příští rok konat v Japonsku, poslouží jako podnět k růstu solidarity, překonávající národní a regionální hranice a usilující o dobro celé naší lidské rodiny.

V těchto dnech jsem mohl obdivovat drahocenný kulturní poklad, který v průběhu mnoha staletí dokázalo Japonsko rozvinout a uchovat, včetně hlubokých náboženských a morálních hodnot, jež charakterizují tuto starobylou kulturu. Dobré vztahy mezi různými náboženstvími nejsou podstatné jenom pro budoucí mír, ale vedou také nynější i budoucí generace k tomu, aby si vážily etických principů, jež jsou základem skutečně spravedlivé a lidské společnosti. Řečeno slovy Dokumentu o lidském bratrství, který jsem podepsal spolu s Vrchním imámem z Al Azhar letos v únoru, společná starost o budoucnost lidské rodiny nás nabádá přijímat „kulturu dialogu jako cestu, spolupráci jako chování a vzájemné poznání jako metodu a kritérium“.

Kdokoli navštíví Japonsko, musí obdivovat přírodní krásy této země, po staletí opěvované jejími básníky a umělci a symbolizované zejména zpodobením kvetoucích třešní. Jemnost sakurového květu nicméně poukazuje na křehkost našeho společného domu, vystaveného nejenom přírodním pohromám, ale také chamtivosti, vykořisťování a devastaci uskutečňovaných lidskou rukou. Když má mezinárodní společenství potíž dodržovat svoje vlastní závazky na ochranu stvoření, přibývají mladí lidé, kteří stále více mluví a požadují odvážná rozhodnutí. Vybízejí nás, abychom chápali svět nikoli jako majetek k zužitkování, nýbrž jako drahocenný odkaz, který je třeba předávat. „Dlužíme jim skutečné odpovědi, nikoli prázdná slova; skutky, nikoli iluze.“ (Poselství ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření 2019).

V tomto smyslu musí integrální přístup k ochraně našeho společného domu dbát rovněž na humánní ekologii. Snaha chránit znamená čelit rostoucímu rozdílu mezi bohatými a chudými v globálním ekonomické systému, který umožňuje nemnoha privilegovaným žít v nadbytku, zatímco většina světové populace žije v chudobě. Znám snahy o podporu různých programů, jež v této souvislosti uskutečňuje  japonská vláda, a chci vás povzbudit, abyste pokračovali ve vytváření rostoucího povědomí o spoluodpovědnosti mezi národy. Lidská důstojnost musí být středem každé sociální, ekonomické a politické aktivity. Je zapotřebí prosazovat mezigenerační solidaritu a na všech úrovních komunitního života je třeba prokazovat péči těm, kdo jsou opomenuti a vyloučeni. Myslím zejména na mladé lidi, kteří často trpí těžkostmi během dospívání, a také na  starší a osamocené lidi, kteří trpí samotou. Víme koneckonců, že civilizace nějakého státu či národa se neměří jeho ekonomickou mocí, nýbrž pozorností věnovanou potřebným, jakož i schopností být užiteční a příznivě naklonění životu.

Nyní, kdy se moje návštěva Japonska chýlí ke konci, chci opětovně vyjádřit svoji vděčnost za obdržené pozvání, za srdečnou pohostinnost, kterou jste mne doprovázeli, a za velkodušnost všech, kdo se zasadili o její zdárný průběh. Sdílením těchto myšlenek jsem vás chtěl povzbudit ve vašich snahách vytvářet sociální řád, stále schopnější chránit život a respektující důstojnost a práva členů lidské rodiny. Vyprošuji vám, vašim rodinám a všem, kterým sloužíte, hojnost božského požehnání. Děkuji.

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.11.19 Papež v Japonsku – 4. den
26.11.19 Papež o vyšetřování finanční aféry a o svrchovanosti státu Vatikán
25.11.19 Papež v Japonsku – 3. den
24.11.19 Jaderné zbraně nechrání národní ani mezinárodní bezpečnost
24.11.19 Papež v Japonsku – 2. denHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti