Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.4.2020 

Kardinál Turkson: Papež je přesvědčen, že stojíme před epochální změnou

Vatikán. Pět pracovních skupin vytvořených vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj se připravuje na situaci post-koronavirus. Jejich úkolem je podporovat místní církve v záchraně lidských životů a pomoci nejchudším, ale také připravit se na nadcházející krize, říká v rozhovoru pro Vatican News kardinál Peter Turkson. 

Podle prognóz Mezinárodního měnového fondu poklesne hrubý světový produkt v letošním roce o 3%, což by znamenalo větší propad než za velké krize 30. let minulého století. Prefekt vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj mluví o “krizi, kterou bude následovat další a ještě další”, o procesu, “v němž budeme nuceni naučit se pomalu a bolestně pečovat o náš společný dům, jak tomu prorocky učí papež František v encyklice Laudato si’”.  Jak dále dodal, papež pověřil jeho úřad, aby začal ihned jednat a připravovat se na situaci, která nastane:

“Svatý otec nám svěřil dva hlavní úkoly. První se týká dneška, totiž připravenosti pohotově a okamžitě poskytnout konkrétní podporu ze strany Svatého otce a církve, přispět svým dílem v této krizové chvíli. Týká se to podpory místních církví ve snaze o záchranu lidských životů a pomoc nejchudším. Druhý úkol se vztahuje k budoucnosti a týká se nadcházející změny. Papež je přesvědčen, že stojíme před epochální změnou, a uvažuje o tom, co nastoupí po této krizi, o ekonomických a sociálních důsledcích pandemie, o tom, čemu se budeme muset postavit, a především se zamýšlí nad způsobem, jak by se církev mohla stát pevným bodem pro svět ztrácející orientaci v této nenadálé situaci. Přispívat k této reflexi je druhým zadáním, které jsme dostali. Papež po nás žádá konkrétnost a kreativitu, vědecký přístup i představivost, univerzální pohled i schopnost porozumět zvláštním lokálním požadavkům.”

S tímto cílem bylo uvedeno do chodu pět pracovních skupin. Jak podotýká kardinál Turkson, proběhly již dvě pracovní schůzky s papežem Františkem. Byla propracována organizační struktura a navázána spolupráce se státním sekretariátem, úřadem pro sdělovací prostředky, Mezinárodní charitou, Papežskými akademiemi, dobročinnou pokladnou, Kongregací pro evangelizaci národů i s Vatikánskou lékárnou. Pětice skupin se zabývá různými aspekty současné i očekávané krize, od zjišťování reálné situace v místních církvích přes problematiku ekologie, ekonomiky, zdraví a sociální bezpečnosti, po vztahy se státy a multilaterální záležitosti. Vatikán spolupracuje také s externími akademickými pracovišti, jako je americká Georgetown University, univerzita v Potsdamu, Katolická univerzita Sacro Cuore v Miláně nebo World Resources Institute. 

“Pokud se ekonomickou krizí nebudeme zabývat ihned, hrozí, že vyústí v sociální krizi. A hrozí také, že jedna krize bude střídat druhou… Je zapotřebí odvahy a prorockého ducha. Papež o tom jasně promluvil v poselství Urbi et Orbi. Nemůžeme si dovolit lhostejnost, egoismus a rozdělení… Přišel čas uvolnit mezinárodní sankce znemožňující zemím, na něž byly uvrženy, poskytovat adekvátní podporu svým občanům. Přišel čas umožnit všem státům, aby se vyrovnaly s hlavními potřebami této chvíle. Přišel čas snížit, nebo dokonce zcela prominout, dluhy zatěžující bilance nejchudších zemí. Přišel čas sáhnout k inovativním řešením, čas s odvahou vybídnout ke globálnímu a okamžitému klidu zbraní ve všech částech světa. Toto není chvíle k výrobě zbraní a obchodování s nimi, k utrácení nesmírného kapitálu, který je zapotřebí k léčbě lidí a záchraně životů.”

Země, náš společný dům, po nás žádá solidaritu v přístupu k dobrům stvoření  i k plodům výzkumu a technologických inovací, dodává kardinál Turkson. “Bouře demaskuje naši zranitelnost a odhaluje falešné a povrchní jistoty, na nichž sem založili své agendy, projekty, zvyklosti a priority,” cituje papeže Františka prefekt vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.1.21 Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyzval kardinál Turkson k solidaritě
15.8.19 Kardinál Turkson v Kongu, zápasícím s ebolou
19.9.18 Kardinál Turkson: Jak se zachází s konceptem lidských práv?
3.8.18 Kardinál Turkson: Migrace vede k obecnému poklesu mezd
1.7.17 Kardinál Turkson vybízí k zastavení migrantů z AfrikyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti