VaticanNews.va

   12. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7724
Poslechem z webových stránek.4819
Četbou textů na webových stránkách.7375
Poslechem i četbou.4534


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.6.2020 

Modlitba nesmí být alibi pro zanedbávání bližního

Vatikán. “Závažné hospodářské, finanční a politické krize neustanou, dokud povolíme, aby setrvala v letargii odpovědnost, kterou má každý cítit za svého bližního a jakéhokoli člověka vůbec”, píše papež František v poselství ke Světovému dni chudých. Tuto připomínku hmotné, ale též duchovní nouze (neboť “tvář chudoby se ustavičně mění”) ustanovil nynější Petrův nástupce v závěru Roku milosrdenství. Letos tedy připadá již počtvrté na poslední neděli liturgického mezidobí (15.11.), předcházející slavnosti Ježíše Krista Krále.

“Buď rovněž štědrý k chudému, (aby tvé požehnání bylo dokonalé)”, tento verš z mudroslovné starozákonní knihy Sirachovec (7,32) uvozuje Františkův text a prolíná se jím jako “posvátný zákon, hodný životního následování”. Sirachovec, či Ben Sira, žijící v druhém století před Kristem, hledal moudrost, uschopňující člověka k lepšímu žití a zevrubnému zkoumání života. Činil tak v době, kdy Izrael procházel těžkou zkouškou kvůli nadvládě cizích mocností (Seleukovců) a násilnému vnucování jejich mravů. Autor knihy se proto utíká k tradici otců a nejprve se obrací k Bohu, aby si právě u něho vyprosil dar moudrosti a porozumění překážkám. Dospívá k přesvědčení, že ani za takových okolností nesmíme ztratit důvěru v Pána, “vždyť zlato se zkouší v ohni a vyvolení ve výhni povýšení” (2,5).

Neustálé vztahování k Bohu nicméně Sirachovce nezbavuje pohledu na konkrétního člověka – naopak, klade je do přímé paralely. Pánovo požehnání na nás totiž sestupuje a modlitba dosahuje svého účelu právě tehdy, když je provází služba chudým a velkodušnost k nuzákovi. “Čas věnovaný modlitbě se tudíž nikdy nesmí změnit v alibi pro zanedbávání bližního, který se ocitl v nesnázích”. Toto pradávné učení prokazuje životnost rovněž dnes, vyzdvihuje papež František s poukazem na Boží Slovo “přesahující prostor, čas, náboženství a kultury”. Pozornost vůči chudým “není podmíněna časem, jímž disponujeme, soukromými zájmy, odtělesněnými pastoračními či sociálními projekty. Nelze zadusit sílu Boží milosti narcistním sklonem, který staví sám sebe na první místo”.

Nejde o to, vyplýtvat množství slov, nýbrž konkrétně se zasadit o zmírnění marginalizace a utrpení chudého člověka či o pomoc v jeho duchovní bídě. „Každoročně se vracím k této realitě natolik zásadní pro život církve“, naléhá Petrův nástupce, „protože chudé máme a vždycky budeme mít mezi sebou“ (srov. Jan 12,8). Pokud chce někdo opravdu podporovat chudé, doplňuje František, měl by se sám řídit evangelní chudobou. „Nemůžeme se cítit spokojeně, pokud jsme vyobcovali byť jediného člena lidské rodiny, z něhož se stal stín“, a přestože církev „nenabízí celkové řešení“, přichází alespoň se „svědectvím a gestem sdílení“. Krom toho zastupuje lidi, kteří nevlastní nutné prostředky k obživě. „Připomínat hodnotu společného dobra má být pro křesťanský lid celoživotním úsilím, které se uskutečňuje ve snaze neopomíjet nikoho z těch, jejichž lidství je pošlapáváno v základních potřebách.“ Nicméně nástrojem milosrdenství se křesťan nestává automaticky, nýbrž díky každodennímu cvičení, které vychází z vědomí, že sami prvořadě potřebujeme podanou ruku.

V druhé části poselství ke Světovému dni chudých zasazuje Svatý otec Sirachovcova slova do současného „pandemického“ rámce, který nás „oslabil, ochudil, omezil ve svobodě, dal nám zakusit vlastní meze a zpochybnil duchovní i hmotné jistoty“. V tichu svých domovů jsme opětovně odkryli kouzlo „jednoduchosti a toho, co je podstatné“. Nastal příhodný čas k tomu, vyvozuje František, abychom opětovně pocítili, že se navzájem potřebujeme a jedni za druhé neseme odpovědnost. „Již příliš dlouho jsme žili v mravním úpadku, posmívali jsme se  etice, dobrotě, víře, čestnosti. Taková destrukce veškerých základů společenského života povede k novým formám násilí a krutosti a zabrání rozvoji opravdové kultury péče o životní prostředí” (srov. Laudato si´, 229)”, varuje papež před možným vyústěním “hospodářské, finanční a politické krize, která neustane, pokud nepřevezmeme odpovědnost jedni za druhé”.

Štědrost vůči chudému tak obnáší výzvu k přímé odpovědnosti za nesení břemen těch nejslabších, řečeno se sv. Pavlem (Gal 5,13-14; 6,2). Nejde o nezávaznou pobídku, nýbrž o podmínku, zaručují ryzost vyznávané víry. Kniha Sirachovec nám zde přichází na pomoc praktickými návrhy: “Neodvracej se od těch, kdo pláčí” (7,34), “Neboj se pečovat o nemocné” (7,35), podněcuje nás Boží Slovo k dobru i za časů koronaviru.

V příkrém rozporu k tomuto moudrému chování stojí skutky lidí, které nejenom chudoba nedojímá, nýbrž na ní často nesou spoluvinu. „Lhostejnost a cynismus jsou jejich denním chlebem“, popisuje papež netečné jednání finančních spekulantů, obchodníků se zbraněmi, kteří leckdy k jejich výrobě užívají dětskou práci, drogových překupníků, či zkorumpovaných politiků, kteří se podílejí na „globalizaci lhostejnosti“. „Ve všem, co konáš, pomýšlej na svůj konec“, připomíná jim František spolu s Ben Sirou. Jestliže si totiž uvědomíme, co je naším společným osudem, může nám na to napomoci k pozornosti vůči chudšímu člověku, který nebyl obdařen stejnými možnostmi, jakých se dostalo nám, zdůrazňuje mimo jiné papež František v poselství k letošnímu Světovému dni chudých.

 

 

           (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.11.19 Papež: Chudý, který ode mě žádá lásku, přivádí mě rovnou k Bohu
17.10.19 Papež František zve chudé lidi na setkání v Lurdech: Maria zná jazyk bídy
13.6.19 Papež: Chudým se upírá i jejich chudoba
19.11.18 Chudoba není vždy viditelná na první pohled
18.11.18 Ani sociologická volba, ani móda jednoho pontifikátu, nýbrž teologický požadavekHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež pokřtil dvě děvčátka ze Středoafrické republiky

Nebýt němými hlasateli, říká nový misijní biskup Mongolska

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež: Hume byl ušlechtilá duše ve službách míru

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papežský reskript o jurisdikci východních katolických patriarchů pro Arábii

Svatý otec provedl personální obměnu Ekonomické rady

Papež: Církev není znalkyní prevencí či terapií pandemie

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš je podaná ruka Otcova

Publicistika: Čeho se bát a čeho ne

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása