Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   10. 5. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.6.2020 

Dokument o integrální ekologii: Není možné chránit přírodu, nechráníme-li každou lidskou bytost

Vatikán. Nabídnout nejen katolíkům orientační body pro “zdravý vztah ke Stvoření”, si klade za cíl společný dokument několika vatikánských úřadů nazvaný “Cesty pro péči o společný dům”. Vypracován byl u příležitosti 5. výročí encykliky “Laudato si’”, podepsané papežem Františkem 24. května 2015. Dokument vypracoval “Interdikasteriální stůl Svatého stolce pro integrální ekologii,” vytvořený rovněž v roce 2015. Přestože byl text redigován převážně před pandemií Covid-19, poukazuje na vzájemnou provázanost různých krizí, kterou označuje za jedinou složitou sociálně-environmentální krizí, která si žádá skutečnou ekologickou konverzi.

Právě této “konverzi” je věnována první část obsáhlého textu. Vybízí se v ní ke změně mentality, k čemuž mohou napomáhat nejen nedávné iniciativy jako “Čas stvoření”, ale také například monastická tradice, učící kontemplaci, modlitbě, práci a službě. Dokument zároveň poukazuje k centrálnímu postavení člověka, lidského života, protože “není možné chránit přírodu, nechráníme-li každou lidskou bytost”. Navrhuje rozvinutí konceptu “hříchu proti lidskému životu” při výchově mladých generací, aby se “kulturou péče” předcházelo “skartační kultuře”. Nezastupitelnou roli v této věci má rodina, založená na základních principech “společenství a plodnosti”. Proto je žádoucí podporovat “inteligentní politiky pro rozvoj rodin”.

Dokument se věnuje také úloze škol a univerzit. Zejména vysoké učení se svým trojím úkolem výuky, bádání a služby společnosti by mělo povzbuzovat studenty k profesní dráze podporující pozitivní změny životního stylu a prostředí. “Nasazení v péči o společný dům je integrální součástí křesťanského života” a nikoli druhotnou volbou, zdůrazňuje dokument a připomíná, také možnosti ekumenické a mezináboženské spolupráce, jež může v této oblasti čerpat ze zkušenosti “kontemplativního a střízlivého života”.

Druhou část dokumentu zahajují pasáže věnované výživě, uvozené citací z Laudato si’ pranýřující plýtvání potravinami s tím, že jídlo vyhozené je jakoby ukradené chudým (LS,50). Koncept plýtvání, pojímaného jako projev nespravedlnosti, má povzbudit k podpoře udržitelného zemědělství, obraně drobných zemědělců i přírodních zdrojů. Silně vyznívá také apel na boj proti fenoménům jako je land grabbing, velké zemědělsko-průmyslové projekty ničící a znečišťující životní prostředí. Autoři dokumentu připomínají také přístup k vodě, jako základní lidské právo a varují před privatizací tohoto přírodního dobra. Podporují rovněž snahy o boj proti znečištění a investice do čistých a obnovitelných zdrojů energie.

Další okruh témat se dotýká podpory sociálně-ekonomického rozvoje, s cílem vykořenit bídu. Požaduje se důstojná práce, formace sociálně marginalizovaných lidí, spravedlivý výdělek, boj proti dětské a neregulární práci. Jako významné rysy inklusivní ekonomie se zmiňuje docenění hodnoty rodiny a mateřství.

Na respektování “primátu společného dobra” apelují autoři dokumentu v pasáži věnované roli světového finančnictví. “Pandemie Covid-19 ukázala, jak pochybný je systém redukující zdravotní péči nebo dovolující velké spekulace také uprostřed katastrof, dopadajících na nejchudší”. Podobně v části věnované institucí se postuluje “primát občanské společnost”, do jejíž služeb má vstupovat politika, vlády a administrativy. Vatikánský dokument vybízí “ke globalizací udržitelné, sociální a participativní demokracie”, k dlouhodobé vizi založené na spravedlnosti, etice a boji proti korupci. Dále pléduje pro rovnou spravedlnost pro všechny, včetně chudých marginalizovaných a vyloučených.” Podobně zdůrazňuje také zdraví a zdravotní péči, jakožto “otázku rovnosti a sociální spravedlnosti”, zejména pokud jde o dostupnost léčby.

Závěrečné pasáže dokumentu se věnují klimatické otázce a jejím dopadům v environmentální, etické, ekonomické, politické a sociální oblasti. Zdůrazňují nutnost “nového rozvojového modelu”, který propojí boj proti klimatickým změnám s bojem za vymýcení bídy. 

Poslední kapitola rekapituluje ekologické kroky podniknuté v posledních letech ve Vatikánském státu a úspory, k nimž vedla například instalace slunečních baterií na rozlehlou střechu audienční auly Pavla VI.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 21
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti