Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.8.2020 

Papež trvale sleduje situaci v Mosambiku

Vatikán/Mosambik. “Svatý otče, umístil jste Cabo Delgado na mapu světa” – těmito vděčnými slovy reagoval biskup mosambické diecéze Pemba, mons. Luiz Fernando Lisboa, na nedávný nečekaný papežův telefonát. Petrův nástupce věnuje trvalou pozornost zhoršující se humanitární situaci v severní mosambické provincii Cabo Delgado, kde největší africké naleziště zemního plynu přitahuje množství investorů a zapříčiňuje ozbrojené konflikty.

“Papež mne telefonicky ujistil o tom, že sleduje události v naší provincii s velkým znepokojením a modlí se za nás”, vysvětlil biskup Lisboa, který je brazilského původu, vatikánskému deníku L´Osservatore Romano (24.8.2020). “Zároveň projevil ochotu učinit cokoli dalšího v náš prospěch, pokud jej o to požádáme”, dodal pastýř mosambické diecéze, který ze své strany papeži poděkoval za zmínku o provincii Cabo Delgado v promluvě před letošním velikonočním požehnáním Urbi et Orbi (12. dubna). “Řekl jsem mu, že poukaz na humanitární krizi v našem regionu přiměl další lidi k tomu, aby si uvědomili závažnost naší situace. Dnes můžeme konstatovat, že s námi zahájily spolupráci různé řeholní kongregace, několik humanitárních organizací a řada místních i zahraničních jednotlivců”.

Biskup mosambické diecéze Pemba dále papeže Františka informoval o dění v přístavním městě Mocimboa da Praia, které obsadili džihádisté, pravděpodobně napojení na tzv. Islámský stát anebo na obdobné somálské ozbrojené hnutí aš Šabáb. Přístav v minulém týdnu opustily vládní jednotky a ponechaly jej v rukou okupantů. “Sdělil jsem Svatému otci, že nemáme zprávy o dvou řeholnicích, které v tomto městě působily. Jedná se o se sestry z mezinárodní kongregace sv. Josefa z Chambéry,” uvedl biskup Lisboa. Papeže tato zpráva zarmoutila a přislíbil modlitbu na tento úmysl.

V závěru telefonátu římský biskup připomenul svou loňskou návštěvu Mosambiku a vyzval mons. Lisbou, aby se obrátil na kard. Michaela Czerného z vatikánského Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji v otázce případné humanitární pomoci. “Běžte s odvahou vpřed a udržte si pevnou víru”, povzbudil nakonec papež biskupa mosambické diecéze Pemba, jemuž bylo již vícekrát vyhrožováno smrtí za to, že pozvedl hlas na obranu nejslabších a chudých lidí z provincie Cabo Delgado. Mons. Lisboa zároveň v minulosti kritizoval mosambickou vládu, která podle jeho soudu nejedná v zájmu svého národa.

Severomosambická provincie Cabo Delgado se stala dějištěm islamistických atentátů zhruba před třemi lety. Užití stále sofistikovanějších zbraní vyvolává neklid rovněž v sousedních zemích, zejména Tanzánii, nemluvě o trvalé atmosféře strachu u místních obyvatel a množství vnitřních uprchlíků. Mosambický prezident Filipe Nyusi letos v červnu, v promluvě u příležitosti 45. výročí národní nezávislosti, obvinil z podpory povstaleckých a džihádistických skupin “interní a externí elity” a přislíbil, že se “země nedá vydírat válkou, vedenou sponzorizovanými teroristy”.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.11.20 Římský biskup telefonicky hovořil s vrchním imámem al Azhar
13.11.20 Papež František zatelefonoval Joeu Bidenovi
4.8.20 Haló, tady František – aneb jak vznikl den modliteb za papeže
12.5.20 Papež zatelefonoval koptskému patriachovi Tawadrovi II.
7.10.19 Papež opětovně projevil zájem o lidi ve vězeníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti