Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.5.2006 

25 let atentátu na Papeže

Vatikán. 25 let uplynulo od onoho 13. května 1981, kdy výstřely na Svatopetrském náměstí otřásly celým světem. Krátce po páté hodině odpolední se stalo, co nikdo nečekal. Někdo se pokusil zabít Papeže. Jan Pavel II. se zapotácel a klesl do náručí svého sekretáře. Pak rychlá jízda na Polikliniku Gemelli a dramatické zprávy o rekonvalescenci.
Do dějin dvacátého století zůstanou vryty tyto minuty, jméno Turka Aliho Agcy, najatého vraha, ale zůstanou také slova odpuštění a poděkování P. Marii, které Jan Pavel II. od počátku připisoval svou záchranu.

?Boží Prozřetelnost mě zázračně zachránila od smrti. Ten, který je jediným Pánem života a smrti, On sám mi prodloužil tento život, v jistém smyslu mi ho daroval znovu. Od tohoto okamžiku patří ještě více Jemu.?

Tak se Jan Pavel II. v roce 2000 vracel k událostem z 13. května 1981 ve své závěti, zveřejněné po jeho smrti. Dramatické události toho dne dodnes připomínají dva předměty. Na Jasné hoře v Čenstochové je uložen Papežův pás, proděravěný nábojem kalibru 9, a náboj, který měl zabíjet, je uložen do korunky na hlavě sochy P. Marie Fatimské.
V archivu zůstala uložena také nikdy nevyslovená promluva Jana Pavla II. Tehdy 13. května 1981 chtěl na Náměstí sv. Petra připomenout 90. výročí encykliky Lva XIII. Rerum Novarum a ohlásit založení Papežské rady pro rodinu.

?Dav stojí jako v pozoru. Nikdo nekomentuje tragickou scénu, které byl svědkem. Téměř všichni mlčí. Čekají na zprávy. Generální audienci přetrhlo čtyři ? pět výstřelů v rychlém sledu. Svatý otec byl nepochybně, jistě zasažen. Viděli jsme ho ležet na otevřeném voze, který velkou rychlostí vjížděl do Vatikánu...?

Slova komentátora Vatikánského rozhlasu odrážejí stejné vzrušení, jaké panuje v davu na náměstí. Výstřely se ozvaly v 17 hod. 17 min. O několik okamžiků později vyjíždí z Vatikánu sanitka doprovázená policisty na motorkách a v protisměru si razí cestu na římskou polikliniku Gemelli. Do světa letí zpráva:

?Terorismus poprvé zasáhl Vatikán.?

Plán na odstranění zásahem Boží Prozřetelnosti nevyšel. Už po čtyřech dnech, v neděli 17. května, Jan Pavel II. na nemocničním lůžku žádá o mikrofon a vede modlitbu Anděl Páně. Mezi prvními větami jsou slova odpuštění pro Aliho Agcu, 22-ti letého Turka, použitého, jak potvrzují poslední bádání, v plánech řízených přímo z Moskvy.

?Modlím se za bratra, který na mě vystřelil a kterému jsou upřímně odpustil.?

Když se pak 7. října mohl Jan Pavel II. vrátit k pravidelným generálním audiencím, poděkoval také celému společenství církve. ?Zakusil jsem, drazí bratři a sestry, podobně jako Petr odsouzený k smrti a ve vězení, sílu modlitby Církve.?

Přesně rok po atentátu, 13. května 1982 přijíždí papež do Fatimy. ?V tom všem, co se dělo, jsem cítil zvláštní mateřskou ochranu P. Marie - říká na portugalském poutním míště. - V této chvíli, chci přede všemi zopakovat: Totus Tuus ? ?celý Tvůj?, Matko!?

25. výročí atentátu na Papeže připomněla řada akcí. Dnes dopoledne předsedal mši svaté ve Fatimě kardinál Stanislaw Dziwisz, někdejší sekretář Jana Pavla II. Do Říma naopak přicestovala socha P. Marie Fatimské. V čele procesí byla přenesena od Andělského hradu do Vatikánské baziliky, kde předsedal slavnostní mši svaté kardinál vikář, Camillo Ruini.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.5.11 30 let od atentátu na Jana Pavla II. - nová konkrétní odhalení
13.5.06 Náhody nebo znamení ?
12.5.06 Místo atentátu připomíná pamětní deska
12.1.06 Ali Agca na svobodě
12.1.06 Tajemství střílející ruky - opakující se otazníky dějin?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti