Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.4.2008 

Benedikt XVI. k účastníkům sympozia o léčbě zranění rodinného života

Vatikán. Rodinná problematika se v sobotu dopoledne ocitla hned dvakrát ve středu pozornosti papežského magisteria. Nejprve Benedikt XVI. promluvil přibližně ke 300 účastníkům mezinárodního sympozia pořádaného Papežským institutem Jana Pavla II. pro manželství a rodinu. Cílem zmíněného sympozia bylo hledání ?odpovědi na sociální rány interrupce a rozvodu?. ?Utrpením, která postihují člověka na bolestných cestách interrupce a rozvodu, se může dostat útěchy ve světle a síle evangelia milosrdenství, které je určeno konkrétnímu hříšnému člověku,? řekl Benedikt XVI. ?Jen tak může být pozvednut z jakéhokoli pádu a uzdraven z jakéhokoli zranění.?

?Církev má prvořadou povinnost přistupovat k těmto lidem s láskou a jemností, mateřskou péčí a pozorností, aby tak hlásala milosrdnou přítomnost Boží v Ježíši Kristu. On je totiž, jak učí církevní otcové, tím opravdu dobrým Samaritánem, který se stal naším bližním, lije léčivý olej do našich ran a uvádí nás do příbytku, církve, kde nás léčí, svěřuje svým služebníkům a osobně platí předem za naše uzdravení.?

Rozvod a interrupce ? vysvětluje papež ? jsou volby zcela odlišné povahy, ?které se rodí v dramatických a obtížných podmínkách a stávají se zdrojem vnitřního utrpení pro ty, kteří je podstupují. Tyto rány postihují také nevinné oběti: počaté a nenarozené děti, děti vtažené do rozpadu rodinných svazků a zanechávají nesmazatelné stopy.

?Etický úsudek církve, pokud jde o rozvod a interrupce je zřejmý a všem známý: jde o těžké viny, které odlišnou měrou a s ohledem na hodnotu subjektivní odpovědnosti zraňují důstojnost lidské osoby, vnášejí hlubokou nespravedlnost do vztahů lidských i sociálních a urážejí samotného Boha, který je ručitelem manželské smlouvy a dárcem života. Nicméně, církev podle příkladu svého Božského Mistra má před sebou vždycky konkrétní osoby, zejména ty nejslabší a nevinné, které jsou oběti nespravedlností a hříchů, a zároveň ony další, muže i ženy, kteří se spácháním oněch skutků poskvrnili vinou, nesou si v sobě vnitřní zranění a hledají pokoj a možnost nového začátku.?

?Pro člověka neexistuje jiný zdroj naděje než je Boží milosrdenství,? řekl dále Benedikt XVI. poukazem na slova Jana Pavla II. ?Z tohoto milosrdenství církev čerpá nezdolnou důvěru v člověka a v jeho schopnost začít znovu. Církev ví, že za pomoci milosti je lidská svoboda schopna definitivního a věrného sebedarování, které umožňuje manželství muže a ženy jako nerozlučný svazek, a že lidská svoboda je i v nejsvízelnějších okolnostech schopna mimořádných gest oběti a solidarity k přijetí života nové lidské bytosti.?

?Lze tak nahlédnout, že ono ?NE?, které pronáší církev ve svých morálních indikacích a u něhož se někdy jednostranně zastavuje pozornost veřejného mínění, je ve skutečnosti velkým ?ANO? k důstojnosti lidské osoby, k jejímu životu a její schopnosti milovat. Jsou tedy výrazem trvalé důvěry k lidským bytostem, které jsou navzdory svým slabostem schopny odpovědět na nejvyšší povolání, kterého se jim dostalo tím, že byly stvořeny: na povolání milovat.?

O těch, kteří nejvíce trpí zraněními v důsledku rozvodu, papež řekl:

?Je nevyhnutelné, že rozpadem manželského svazku trpí především děti, jež jsou živým znamením jeho nerozlučitelnosti. Proto je zapotřebí solidární a pastorační pozornosti, směřující k tomu, aby děti nebyly nevinnými oběťmi konfliktů mezi rodiči, kteří se rozvádějí, a aby byla pokud možno zabezpečena kontinuita svazků, jež je spojují s jejich rodiči, a také vztahu k vlastnímu rodinnému a sociálnímu původu, jenž je nezbytný pro vyvážený, psychologický a lidský růst.?

O dramatu interrupcí, které zanechávají hluboké, někdy nesmazatelné stopy v ženách, jež je podstoupily i v osobách, které jsou jim nablízku, přičemž mají škodlivý vliv na rodinu a společnost a favorizují materialistickou mentalitu pohrdání životem ? papež řekl:

?Kolik sobecké spoluviny existuje u kořene bolestných rozhodnutí tolika žen, které jim musely čelit o samotě a jejichž bolestné důsledky dosud nezacelené nesou samy ve své duši! I když to, co se tehdy stalo, zůstává a trvá dále jako něco zcela nesprávného, přesto platí to, co jim napsal Jan Pavel II. v encyklice Evangelium vitae: ?Nezoufejte a neztrácejte naději. Spíše se snažte to, co se stalo, přijmout a pravdivě to interpretovat. A jestli jste to dosud neudělaly, otevřete v pokoře a důvěře své srdce lítosti: Otec milosrdenství na vás čeká, aby vám nabídl odpuštění a pokoj ve svátosti smíření. Tehdy pochopíte, že nic není ztraceno a že můžete žádat odpuštění i od vašeho dítěte, které nyní žije u Boha? (č.99).

Velmi tedy oceňuji, všechny sociální a pastorační iniciativy, které se zaměřují na smíření a na péči o osoby zraněné dramaty interrupcí i rozvodu, protože představují podstatné složky výstavby oné civilizace lásky, kterou má dnešní lidstvo nejvíce zapotřebí.?

Řekl Benedikt XVI. v závěru své promluvy k účastníkům sympozia pořádaného Papežským institutem Jana Pavla II. pro manželství a rodinu.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.12.08 Fórum pravoslavných a katolíků o rodině
20.5.07 Rodina je místem svobody
4.10.06 Kongres o rodině
18.12.04 Jan Pavel II. přijal účastníky Fora rodinných sdružení
6.12.04 S rodinou se neexperimentujeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti