VaticanNews.va

   18. 1. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6437
Poslechem z webových stránek.3956
Četbou textů na webových stránkách.6356
Poslechem i četbou.3738


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Polemika o celibátu a II. Vatikánský koncil

Papež: Nebezpečím církve je planý moralismus

Papež František: Křest dítěte je projevem spravedlnosti vůči němu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.5.2015 

Petrův nástupce zahájil zasedání Caritas Internationalis

Vatikán. Papež František dnes večer v bazilice sv. Petra zahájil dvacáté generální shromáždění Caritas Internationalis, tedy organizace, která sdružuje Charity z celého světa. Svatý otec ve své homilii mimo jiné řekl:

Caritas Internationalis je obrovskou, široce uznávanou církevní institucí, která působí v mnoha částech světa a která potřebuje ještě více rozšířit do jednotlivých farností a komunit, aby se ještě více oživilo počínání prvotní církve. Kořen veškeré vaší služby spočívá v prostém a poslušném přijímání Boha a bližního. Toto přijímání se děje ve vás osobně, abyste pak šli do světa a sloužili jménem Krista, s nímž jste se setkali a kterého potkáváte v každému bratrovi a každé sestře, kterým se stáváte bližními. A právě tím se předchází redukci na pouhou humanitární organizaci.
Kdo žije posláním Charity, není pouhý pracovník, ale Kristův svědek. Člověk, který hledá Krista a nechá se hledat Kristem; člověk, který miluje v duchu Kristově, v duchu nezištnosti a obdarování. Všechny naše strategie a plány budou prázdné, pokud v sobě nebudeme mít tuto lásku. Nikoli naši, ale Jeho lásku. Nebo lépe, naši lásku očištěnou a posílenou Jeho láskou.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy homilie je ZDE

Řekl papež František při mši svaté, která zahájila generální shromáždění Caritas Internationalis.

Více než tři sta delegátů Caritas Internationalis ze všech zemí bude v Římě jednat do 17. května a poté se odeberou do Milána, kde se na 19. květen plánuje oficiální den Charity v rámci Světové výstavy EXPO 2015. Zástupci sto šedesáti národních charit se na svém generálním shromáždění budou zamýšlet nad tématem „Jedna lidská rodina a péče o stvoření“. Zároveň mají definovat program na příští čtyřletí a zvolit nové předsednictvo. Jak ovšem na dnešní tiskové konferenci zdůraznil odstupující předseda, kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, nejde pouze o plánování, nýbrž o to, jak odpovědět na papežovu výzvu a vytvářet chudou církev pro chudé. Honduraský kardinál dále poznamenal, že téma generálního zasedání se váže k papežově chystané ekologické encyklice.

“Víme jistě, že papež k tématu nepřistoupí vědecky. Nedávno jsem byl ve Spojených státech a už jsem si na encykliku vyslechl kritiky, aniž byla vůbec publikována. Ideologie, která se týká životního prostředí, je totiž velice silně provázaná s kapitalistickou vizí, která se nechce vzdát ničení přírody, protože by se musela vzdát výdělku. Myslím, že papež téma pojedná eticky a nebude se pouštět do vědeckých diskusí, kupříkladu o globálním oteplování. Dokument nás povede k reflexi, protože by bylo tragické, aby křesťané zůstávali lhostejní vůči problémům stvoření“.

Charita nesmí polevovat ve svém zájmu o duchovní chudobu současné společnosti, pokračoval kard. Maradiaga. Generální shromáždění se bude zabývat světem, který trpí, kde se za všeobecné lhostejnosti válčí, kde jsou pronásledováni a vražděni křesťané. Nelze zapomínat na Blízký východ, Středoafrickou republiku, Jižní Súdán, Ukrajinu a v neposlední řadě také Nepál, dodal odstupující předseda Caritas Internationalis. Generální sekretář této organizace, Michel Roy, informoval o vstupu dalšího člena do mezinárodní federace Charit. Je to Jižní Súdán. Poté vyjmenoval různé krizové oblasti naší planety, kde Charita působí, mimo jiné Filipíny, které za jeden rok zasáhlo 21 tajfunů. Priorita Mezinárodní charity je následující:

“Prvořadým směřováním je, aby církev byla chudá a pro chudé. Toto téma není nové, ale s papežem Františkem vystoupilo do popředí. Charita je součástí církve a má zvláštní roli – přimět celou církev, aby se chudými lidmi zabývala.“

Peruánský teolog O. Gustavo Gutierrez, zdůraznil, že tzv. teologie osvobození se zamýšlí nad praktikováním milosrdné lásky, soucitu, milosrdenství a spravedlnosti. Pokud je vnímána z tohoto pohledu, může být nápomocná při konkrétním úsilí o výkon spravedlnosti a postoj milosrdné lásky.

“Myslím, že ústřední myšlenkou teologie osvobození je přednostní volba chudých. V tom spočívá 90 procent teologie osvobození. Věřím, že nyní je vše jasnější díky svědectví papeže Františka. Není totiž důležitá „teorie osvobození“ jako význam chudých lidí v církvi a také fakt, že znovu hledáme poučení v evangeliu. Toto vycházení na periferie má význam a nyní pro ně nastal příhodný čas.“

Uvedl zakladatel teologie osvobození, O. Gutierrez, v tiskovém středisku Svatého stolce.

Charitu České republiky zastupuje na mezinárodním shromáždění její prezident, biskup Pavel Posád. Právě dnes česká církev uskutečnila významné charitní gesto - pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka předal arcibiskupovi syrské katolické církve Yohannu Petros Mouche z iráckého Mosulu šek na 3 miliony korun, které vybrali čeští věřící během kostelní sbírky a věnovali Charitě ČR. Jak čteme na webu české Charity, naši věřící však na křesťany žijící na Blízkém východě nezapomínají ani po zbytek roku. Na sbírkovém kontě Charity Česká republika pro pomoc obyvatelům Iráku, kteří utekli před islamisty, bylo k 31. březnu 2015 již více než pět milionů korun.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.5.19 Papež: Bůh dává církvi růst tím, že něco odnímá, nikoli přidává
19.6.18 Slavte to, co nás spojuje – píše papež u příležitosti oběda pro migranty
26.7.17 Papež vyhlásí charitní kampaň za „kulturu setkávání“ s migranty
16.12.16 Vánoční poselství Caritas Internationalis přibližuje situaci v Sýrii
6.9.16 Mezinárodní konference o boji proti obchodu s lidmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
To podstatné na životě je vztah k Bohu, kázal papež František

Papež: Pohostinnost je ekumenická ctnost

Prezident Konžské demokratické republiky navštívil papeže

Představena první Neděle Božího Slova

Íránci konvertují v domácích církvích

Střelná modlitba, která hýbe Božím soucitem

Mongolsko a Svatý stolec navázaly kulturní spolupráci

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

Píseň písní provází židovsko katolický dialog

Belgický misionář zemřel při pravděpodobném pokusu o loupež

Papež: Učiňme ze svých domovů bratrská večeřadla

Papež jmenoval italskou právničku podsekretářkou pro vztahy se státy

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »Pavel přijímal všechny, kdo k němu přicházeli«

Publicistika: Vrátit se k duchovním pramenům

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Křesťanské kořeny jsou jasná věc

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv leden 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum