VaticanNews.va

   22. 4. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5609
Poslechem z webových stránek.3566
Četbou textů na webových stránkách.5637
Poslechem i četbou.3366


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Církev a skandál zneužívání

Papež k požáru pařížské katedrály

Papež: Nejsme distributoři oleje v nádobách


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

30.1.2019 

Apoštolská cesta do Panamy

Katecheze papeže Františka z 30. ledna, aula Pavla VI.

Česká sekce RV

(Lk 1,38-39)

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Dnes se spolu s vámi pozastavím u nedávno skončené apoštolské cesty do Panamy. Společně poděkujme Pánu za tuto milost, kterou daroval církvi a lidu této drahé země. Děkuji panu prezidentovi Panamy a dalším představitelům, biskupům a početným dobrovolníkům za vřelé a familiární přijetí. Stejné, jaké jsme viděli rovněž u lidí, kteří se sbíhali s velkou vírou a nadšením odevšad. Velice mne zaujalo, jak lidé v náručích pozvedali děti. Když projížděl papamobil, všichni měli děti a zvedali je do výše, jako by říkali: „To je má hrdost, to je má budoucnost!“ A ukazovali děti. Bylo jich mnoho! Otcové a matky na ně byli hrdí. Pomyslel jsem si, kolik je v tomto gestu důstojnosti, a jak výmluvné je pro demografickou zimu, kterou prožíváme v Evropě! Ony rodiny jsou na děti hrdé. Děti jsou bezpečná budoucnost. Demografická, bezdětná zima je tuhá!

Motivem k této cestě byl Světový den mládeže, ale mezi setkání s mládeží byla vetkána také jiná setkání s realitou této země: s politickými představiteli, biskupy, řeholníky, mladými vězni a charitním domovem. Všechno bylo takříkajíc „nakažené“ a „stmelené“ radostí mladých lidí. Byl to svátek pro ně, svátek pro Panamu a pro celou Střední Ameriku, poznamenanou mnoha dramaty a potřebující naději, pokoj i spravedlnost.

Tento Světový den mládeže byl anticipován setkáním mladých lidí z domorodých a afroamerických národů. Byla to hezká událost: pětidenní setkání mládeže indiánského a afrického původu. V tomto regionu je jich mnoho. Oni otevřeli dveře tomuto Světovému dnu. Tato významná iniciativa dobře ukázala rozmanitou tvář církve v Latinské Americe. Latinská Amerika je míšenecká. S příchodem jednotlivých skupin z celého světa vznikla velká symfonie tváří a jazyků, typická pro tuto událost. Všechny ty vlajky, které jsme viděli, jak společně defilují a tancují v rukou radujících se mladých lidí, jsou prorockým znamením, jdoucím proti proudu smutné dnešní tendence konfliktních nacionalismů, které stavějí zdi a uzavírají se před univerzálostí a před setkáním s jinými národy. Je to znamení, že mladí křesťané jsou ve světě kvasem pokoje.

Tento SDM měl silně mariánský ráz, protože jeho mottem byla slova Panny Marie řečená andělovi: »Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova« (Lk 1,38). Bylo silné slyšet, jak tato slova pronášejí představitelé mladých pěti kontinentů a především jak se zračí na jejich tvářích. Dokud budou nové generace schopny přisvědčovat Bohu, bude mít svět budoucnost.

Jednou z etap SDM je vždycky Via Crucis. Jít spolu s Marií za Ježíšem, nesoucím kříž, je školou křesťanského života. Tam se učíme trpělivé, tiché a konkrétní lásce. Svěřím se vám, že Křížová cesta se mi moc líbí, protože jde s Marií za Ježíšem. A vždycky s sebou nosím kapesní vydání této pobožnosti, abych ji měl stále po ruce. Dostal jsem ji od jedné velice apoštolsky činné osoby v Buenos Aires. A když mám čas, vezmu si a sleduji Křížovou cestu. Také si dělejte Via Crucis, protože to je následování Ježíše s Marií na křížové cestě, kde Ježíš dal život za nás, za naše vykoupení. Via Crucis učí trpělivé, tiché a konkrétní lásce. V Panamě nesli mladí s Ježíšem a Marií tíhu utrpení mnoha bratří a sester Střední Ameriky a celého světa, mezi nimiž jsou četné mladé obětí různých forem otroctví a bídy. V tomto smyslu měly velký význam kajícná liturgie, kterou jsem sloužil ve Vězení pro nezletilé, a návštěva v Charitním domově Milosrdný Samaritán, kde se starají o osoby infikované virem HIV/AIDS.

Vrcholem SDM a této cesty byly Vigilie a Mše s mladými. Dějištěm bylo prostranství, které zcela zaplnili mladí lidé, zůstali tam přes noc a v 8 ráno se účastnili mše. Při vigilii proběhl živý dialog s mladými chlapci a děvčaty, kteří byli nadšení, ale také schopní se ztišit a naslouchat. Přecházeli od nadšení k naslouchání a ke ztišení v modlitbě. Představil jsem jim Marii jako tu, která ve své nepatrnosti „ovlivnila“ dějiny světa více než kdo jiný. Nazvali jsme ji Boží influencerkou. V jejím fiat se zrcadlila nádherná a silná svědectví několika mladých. V neděli ráno, na obrovské závěrečné eucharistické slavnosti, Vzkříšený Kristus silou Ducha svatého znovu oslovil mladé z celého světa a vyzval je, aby žili evangelium dnes, protože mladí nejsou „zítřkem“, jsou „dneškem“ pro „zítřek“. Nejsou „mezitím“, nýbrž dneškem, nynějškem církve a světa. A apeloval jsem na odpovědnost dospělých, aby novým generacím nechybělo vzdělání, práce, společenství a rodina. A to je v této chvíli světa klíčové, protože toto chybí, totiž vzdělání čili výchova, práce – mnozí mladí jsou nezaměstnaní – a společenství, aby pocítili, že jsou přijímáni v rodině a ve společnosti.

Setkání se všemi biskupy Střední Ameriky mi přineslo obzvláštní útěchu. Společně jsme se v blízkosti mladých, chudých, kněží a celého věřícího Božího lidu nechali poučit svědectvím svatého biskupa Oskara Romera, abychom se lépe naučili „smýšlet s církví“, což bylo jeho biskupské heslo.

A silný symbolický význam mělo posvěcení oltáře restaurované katedrály Panny Marie La Antigua v Panamě. Byla sedm let uzavřená kvůli pracem. Je to znamení opětovně nalezené krásy ke slávě Boží, jakož i víry a slavení Jeho lidu. Křižmo, kterým se světí oltář, se používá také k pomazání křtěnců, biřmovanců, kněží a biskupů. Kéž rodina církve v Panamě a na celém světě čerpá z Ducha svatého stále novou plodnost, aby pokračovalo a rozšiřovalo se putování mladých učedníků-misionářů Ježíše Krista.

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.4.19 Papež: Slávou Boží je láska
17.4.19 Velikonoce – modlitba k Otci ve zkoušce
10.4.19 Papež: Milovat pravou láskou můžeme jenom s Boží milostí
10.4.19 O Otčenáši - Odpusť nám naše viny
3.4.19 Papež: Neděsit se rozdílů v náboženských vyznáních, nýbrž jednání, které není bratrskéHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Urbi et Orbi: Velikonoce jsou začátkem nového světa

Papež při Velikonoční vigilii: Řídíme se svými problémy nebo Ježíšem?

Papež: Vidět v Ježíšově kříži všechny kříže světa

Kardinál Poupard o katedrále Notre Dame: Požár zapaluje víru

Cantalamessa: Největší nebezpečím pro člověka je iluze všemohoucnosti

O křížovou cestu (nejenom) v Koloseu se zasloužil františkán sv. Leonard

Papež: Nejsme distributoři oleje v nádobách

Papež František se vydal sloužit památku Večeře Páně mezi vězně ve Velletri

Donald Trump zatelefonoval papeži Františkovi

Sestra Eugenia Bonetti: Mé druhé obrácení přišlo skrze prostitutku

Papež: Slávou Boží je láska

Obraz česko-rakouského malíře ve Vatikánském pavilónu na pekingském Expo

 Nově na webu
Svatý otec: Vzkříšený Kristus je mládím každého z nás i celého světa

Publicistika: Pravé smíření nelze uskutečnit verbálně

Publicistika: O spirituální dimenzi západního malířství

Rozhovory: Plody ještě nejsou, ale vidíme mnoho květů

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 19
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru